Genel

Seo İçin Önemli (8) Kriter

seo-kriteri

Seo için önemli olan bazı seo kriterleri var bunlar web siteniz için dönüm noktasıdır.Bu seo kriterleri yaparsanız sitenizi botlar sevecek ve arama motorlarında önde çıkıcaktır.

Seo Nedir?

Seo, Arama motorlarında ön planda yer almak için yapılan çalışmaların tümüdür. Bir blog,forum,e-ticaret siteniz ve bir projeniz varsa bu açtığınız siteyi arama motorlarında geliştirmeniz gerekir bir web sitesi açmak kolaydır fakat bunu arama motorlarında geliştirmek zordur ve zaman gerekir ve olmazsa olmaz sabırdır.

Seo İcin 10 Kriter

1.Zaman Ve Sabır

Zaman ve Sabır bu konuda en önemli faktördür.Seo çalışması zamanla olacak bir şey bu konuda sabırlı olmalıyız yeni başlamış bir kişi hemen sonuç beklememeli gerekenleri yapmalı analiz yapmalı sorunları çözmelidir.

2.Düzenli İçerik

Bir website düşünelim ayda bir kez veya yılda bir kez paylaşım yapıyor. Bir farklı sitede hergün düzenli içerik giriyor ve girdiği içerik kaliteli hangisi daha önde tabiki düzenli içerik giren bu konuda

  • Yazım kurallarına uygun
  • Noktalama işaretleri tam
  • Anlamsız kelimeler olmamalı
  • Müşteriyi sıkmayacak cümleler kurmalı
  • Anahtar kelime ile orantılı cümle kurmalı
seo-icerik
seo icerik

3.Url Yapısı

Url yapısı Google’nin belirlediği kriterlere uygun olmalıdır.

Seo için kalitesiz bir url yapısı

https://abubekirataibis.com/url?,18 tarzı url hem google için hemde sitemize tıklayacak kullanıcılar için anlamsız ve önemsizdir bu tür url yapısını kullandığımızda sitemize tıklayacak kullanıcılar Url yapısını görünce nereye tıklayacağını göremeyeceği için url yapısı düzgün olan içeriği tıklar.

Düzgün Url Yapısı

Nereye gireceğimizi belirtmeli yukarıda belirttiğim şekilde yapmak yerine kategorisi belli sayfası belli ve konusu belli bir url yapısı olmalıdır.Örnek verirsek

https://abubekirataibis.com/seo/icerik seklinde bir url yapısı olmalı kullanıcının nereye tıklayacağını göstermeliyiz.

WordPress Url yapısı için konumuzu inceleyebilirsiniz.

4.Kırık Bağlantıları Onarma

Sitemizde bilmediğimiz kırık bağlantıları düzeltmek lazım bir kullanıcı veya müşteri arama yaptığında bizim websitemizı tıkladığında bu sayfa bulunamadı veya bu sayfaya ulaşılamadı hatasını verirse sitemizde kırık bağlantı var demektir.Bu konuda bir korkunuz olmasın cok kolay bir şekilde bu sorunu çözebilirsiniz.

WordPress kullanıyorsanız bir eklenti ile bu tür sorunları ortadan kaldırabilirsiniz

Eklentimizin ismi Broken link checker bu eklenti ile kırık bağlantılarımızı çözmüs olacağız

Broken link checker

kırık-link
kırıklink

5.Özgün İçerik

Bir içerik düşünelim bu içerik hep başka sayfadan alıyor kopyala yapıştır yöntemi ile kendi sayfasına yapıştırıyor ve yayınlıyor bu konuda arama motoru farkına varır ve websitenizi gerilere hatta kalıco olarak sitenizi arama motorundan silebilir.Spam yersiniz bu bir site için önemli konudur yayımlayacağımız konunun çalıntı olmamasına dikkat edersek Google bizi ön planda çıkarma olasılığı artar kullanıcı bazında düşünürsek kopya içerik sitesine pek giren olmaz üst sayfaya tıklayıp birde altsayfaya girip aynı konuyu görür ise sayfanızdan anında çıkar hemen çıkma süresi arttığı için google sitemizin değersiz olduğunu görüp geri planlara iter.

6.Site Hızlandırma İşlemleri

Websitesini hızlandırmak için yapmanız gereken bazı işlemler vardır bunlar ile sitenizi hızlandırarak gelistirebilirsiniz gereksiz eklentileri gereksiz temalari gereksiz fotograflari vb. dosyalari silerek fotograflari silerek sitenizin hızını optimize edebiliriz.

Bu konuya ulaşmak için tıklayınız.

Site hızlandırma

7.Kaliteli Backlink

Kaliteli backlink sitenizin sıralamasına yardımcı olur backlink alırken kalitesiz backlinkten uzak durmalıyız her kalitesiz backlinkte sitemiz arka planlara düşer ve hatta kaybolur bu konuda kötü düşük backlinkten uzak durulmalı sitenizin sağlığı için her siteden alınmamalı araştırıp sizinle ilgili olan sitelerden alınmalıdır.

8.Sosyal Medya Kullanımına Önem Gösterilmeli

Sosyal medya bu konuda önemli bir yere sahiptir. Kullanıcıların çoğu sosyal medya kullanıyor ürünlerinizi veya bloğunuzu paylaşıp websitenizi paylaşabilirsiniz bu konuda

  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Linkedin
  • Tumblr

vb. sosyal medyalarda paylastığımzda websitemiz gelişecektir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More

post-image
Genel
WordPress Admin paneline girmek için wordpress sisteminin sitemize eklenmesi lazım WordPress kurulu ise sitemize giriyoruz ilk kurulum yapıp gireceğimiz zaman wp-admin olarak girebiliriz örnek:http:ornek.com/wp-admin...
Daha Fazla İçerik